top of page

מה זה אושר? מה זו הצלחה? האם קיים קשר בין השניים?


 

לאחרונה אני נשאלת הרבה על: "מה זה אושר?" אם יש דבר כזה?, האם האושר קשור למה שיש לנו בחיים? ולמה אני משתמשת במילה הזו הרבה? חברה שלי שאלה אותי: "את כל הזמן משתמשת במילה אושר. מה זה אושר? את מאושרת?" לקחתי כמה ימים לחשוב על זה והגעתי לכמה מסקנות. 1. כן אני אדם מאושר. 2. אושר זה רגש. 3. רגש הוא תוצאה של מחשבה!

4. כשחווים אושר אנו חווים גם תחושת סיפוק. הבנתי, שרוב הזמן המחשבות שלי חיוביות. בפעמים שהן לא, ויש כאלו...אני יודעת שזה זמני....ומיד מתחילה לחפש פרשנויות חדשות על הסיטואציה....ויוצרת אצלי "חשיבה פאנורמית" - ראייה רחבה על החיים שמספקת לי עוד אפשרויות בחירה. בנוסף, מכיוון שאושר הוא רגש הוא לא יכול להיות קבוע, תמידי, לאורך זמן ובעצמה גבוהה (מזל שכך, אחרת היה לנו מאוד משעמם!). וזו טעות נפוצה ראשונה לגבי אושר- לרוב האנשים יש ציפייה לחוות אושר כל הזמן!, מכיוון שבמציאות זה לא מתרחש בדיוק כך, הם מרגישים לא מאושרים, שזה לא קורה- (בכל אופן זה מה שהחברה שלי הרגישה). תחושת האושר קשורה לנקודת המבט שיש לכם על החיים. מה עושים? ככל שתתמקדו במה שיש לכם בחיים ותהיו בהודיה, תחושת האושר תעלה. 1. דרך מעולה לעשות את זה, היא דרך מדיטציה...להשקיט את המחשבות שרצות בראש, לתת תשומת לב לכל נשימה שנכנסת ולכל שאיפה שיוצאת...ולהתחיל בתודה על זה!

2. אושר זה אוסף של רגעים מאושרים והאחריות שלכם ליצור אותם. אני מזמן הפסקתי לחשוב על "מה יגידו" וזה מחזיר לי את האומץ האבוד שלי לעשות דברים שאני רוצה. משהו הכי פשוט שעולה לי כרגע, בטיול שלנו בדרום קוריאה...ראיתי נערות מצטלמות ללא הפסקה...למען האמת יש להם אובססיה עם הסיפור הזה של להצטלם כל הזמן.

ממש רציתי להצטלם איתן...ומי שהיה איתי אמר לי כל הזמן "לא נעים". ואני שואלת: לא נעים למי? החלטתי לשאול אותן ...יסכימו סבבה לא יסכימו גם סבבה. כמובן שהן הסכימו....אפילו התלהבו ולא רק שהן התלהבו ושמחו הן ביקשו ממני להצטלם איתן במצלמה שלהן. אז כן...זה רגע של אושר קטן...והדוגמא הזאת, ה"לכאורה", לא משמעותית, מובילה לטעות הנפוצה הבאה.

עלמות החן ואנוכי בדרום קוריאה

טעות נפוצה שנייה רבים מייחסים תחושת אושר להצלחה המתבטאת: במעמד חברתי, בבעלות על רכוש ו/או כסף רב וכו', מכיוון שהם מאמינים שדרך זה הם יקבלו הכרה ואישור מאחרים על מי שהם.

אולי הטעות הזאת נפוצה בערכים שעליהם גדלנו והתחנכנו? מקור המילה "אושר" בתנ"ך נובעת מהמילה אישור, והמשמעות שלה שהאדם חש שיש אישור לפעולות ולמעשים שלו. לדוגמה הפסוק בחומש בראשית (פרשת ויצא) "באושרי כי אישרוני בנות" הפירוש של הפסוק הזה אומר, שלאה הרגישה מאושרת משום שהיא קיבלה אישור מהבנות שהיא אכן אישה הגונה. כלומר האושר שלה היה תלוי באישור של האחרים, של הסביבה. ולכן, יש לנו נטייה לקשר את ההצלחה והאושר שלנו וליצור בניהם תלות הדדית. רבים מייחסים להצלחה חומרית מקור לאושר. "הצלחה", שמקורה בלהוכיח לאחרים שאנחנו מצליחים, טובים, ראויים, שווים- למעשה מרחיקה אותנו מהאושר, מפני שבמרדף אחרי הצלחה כזו, אנו למעשה מטילים ספק במי שאנחנו, ביכולות שלנו, וכשיש לנו ספק בעצמנו איך אפשר להיות מאושרים? בספק הזה קיים חוסר!!! ההצלחה החומרית מביאה איתה הקלה רגעית, אך היא לא ממלאת הצרכים האמיתיים של האדם, היא בהכרח מעלה לו את תחושת הערך, ואולי זה מסביר את העובדה שיש אנשים עשירים מצליחים ואומללים? לכן, הצלחה, כפי שאני רואה אותה, צרצ'יל הגדיר בצורה נפלאה: "הצלחה- זה לעבור מכישלון לכישלון בהתלהבות". הצלחה מבחינתי זה להקשיב לצרכים שלי (ולא לציפיות של אחרים ממני), מה חשוב לי שיהיה בחיים שלי, ולפעול למען זה. יכול להיות שחלק אני אצליח להשיג וחלק לא- אבל אני גם יודעת שבפעמים שאני לא אצליח, תחושת הערך שלי לא תיפגע.

וזו הצלחה עבורי!!! הצלחה עבורי היא לחיות בידיעה שעשיתי את המיטב שלי. הצלחה עבורי היא לחיות בהוויה של הגשמה או כמו שדודו טסה שר: "עדיף כישלון מפואר מחלומות במגירה" . וההצלחה הזו...שגם אם ניסיתי ולא הצלחתי גורמת לי תחושת אושר וסיפוק! כי אני לא מכלה את חיי בתחושות פספוס והחמצה. תתחילו להוציא לפועל את החלומות שלכם...גם אם לא תצליחו, לפחות תדעו שניסיתם. וזה אושר והצלחה מבחינתי. זה להיות במיטבי. אם הבנתם את כוונתי- אתם בטח מבינים שהאושר וההצלחה כבר אצלכם בידיים! ומה אתם עושים עם זה? זה גם אצלכם הידיים!!!

תתחילו בלהקשיב ללב שלכם ולצרכים שלכם, תתחילו לבדוק האם מה שאתם רוצים להשיג בחיים זה שלכם או שזה כדי להוכיח לאחרים? ומה תגידו לעצמכם אם לא תשיגו את מה שאתם רוצים?

אני מאמינה שבאנו לחיים האלו לחוות אושר, שמחה וסיפוק. ולכן אני שואלת את עצמי אם אני חווה את זה בחיים שלי...כדי לדעת אם אני בדרך. ברגעים שאני לא מאושרת ויש כאלו וזה ממש בסדר....אני שואלת את עצמי למה? מה קורה פה? מה עלי לדייק עם עצמי? מה עלי לשפר בי? מה ההתפתחות הבאה שלי...כי ברגעים שאני לא מאושרת...אלו נקודות הזינוק שלי, בהתפתחות האישית. להיות מאושרת זו בחירה. וזו הבחירה שלי מאחלת לכם גם והרבה.

אוהבת דורית


511 צפיות0 תגובות
bottom of page